תיקן גרמני והימצאותו בבתי עסק

16622929-protecting-plant-from-vermin-with-pressure-sprayer
על בטיחות בהדברה
אפריל 15, 2015
1
טיפים בבחירת מדביר
אפריל 15, 2015

תיקן גרמני והימצאותו בבתי עסק

תיקן גרמני

התיקן הגרמני הוא חרק ממשפחת התיקנאים. שמו נגזר מהמילה "תיק", וזאת בגלל שנקבת התיקן נושאת את ביציה בתוך תיק על גופה. התיקן הגרמני מתרבה במהירות בסביבה חמה ולחה, ולכן הוא מהווה מטרד תברואתי תיקן גרמני בעיקר במטבחים, בתעשיית המזון ובמחסני מזון, תוך פגיעה במוניטין העסק.

 איך מזהים את התיקן הגרמני וכיצד נפתרים ממנו?

ההבדלים העיקריים בין התיקן הגרמני לבין מקקים אחרים ממשפחת התיקנאים הם בעיקר במראה ובגודל. צבעו הוא חום בהיר עד כהה, והוא קטן יותר מרוב המקקים, תכונה המאפשרת לו להסתתר בחללים צרים.

לרוב עקבות התיקן הגרמני נראים רק לאחר שמספר התיקנים גדול והם כוללים שאריות מזון, הפרשות ועוד. לכן עדיף להדביר את בית העסק בקביעות גם אם אין חשש  לתיקנים.

ישנן מספר דרכים להדביר את התיקן הגרמני ולנקות את בית העסק, והנה כמה מהן:

  • הדברה באמצעות מלכודות פרומון: מלכודות הפועלות על דבק, אליו נמשך התיקן באמצעות ריח. מלכודות אלו מתאימות בעיקר למציאת מקומות המסתור של התיקן הגרמני.
  • הדברה באמצעות פיתיונות ג'ל: מניחים את הפיתיון באזור הנגוע, והג'ל המכיל רעל מחסל את התיקנים הניזונים ממנו.
  • הדברה באמצעות ריסוס: שיטה זו פחות יעילה מפני שכעבור זמן מסוים התיקן עשוי להתחסן לתכשיר הריסוס. בשימוש בשיטה זו עדיף להחליף כל מספר טיפולים את סוג חומר ההדברה, בכדי למנוע התחסנות של התיקן הגרמני כלפיו.
  • הדברה באמצעות מווסתי גדילה: פועלת על הורמון הגדילה של התיקן הגרמני עוד בהיותו צעיר. בדרך הדברה זו התיקן הצעיר אינו הופך לבוגר ואינו מגדל את איברי הרבייה, וכך אינו יכול להתרבות.

התיקן הגרמני הוא אחד משני סוגי המקקים הנפוצים בארץ והוא מסוגל לעבור מבית העסק למקומות נוספים באמצעות הסתתרות בתוך ארגזי ההובלה. גודלו של התיקן הגרמני מאפשר לו להסתתר בין שכבות הקרטון ולהגיע לבית הלקוח, שם הוא מתרבה ומהווה מפגע תברואתי ללקוחות. מסיבה זו עדיף לדאוג להדברה של בית העסק לעתים קרובות.

אם אתם מעוניינים  לדעת עוד על הדברת התיקן הגרמני ומזיקים נוספים, השאירו פרטים באתר ונחזור אליכם בהקדם, עם פתרונות הדברה מתאימים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>